XML
TREŚC JEST ARCHIWALNA

ZGŁASZANIE KANDYDATÓW NA RADNYCH JEDNOSTEK POMOCNICZYCH

ZGŁASZANIE KANDYDATÓW NA RADNYCH JEDNOSTEK POMOCNICZYCH (wyciąg z Ordynacji wyborczej Dzielnicy (Osiedla)
§ 26
1. Kandydatów na radnych jednostek pomocniczych zgłasza się do Miejskiej Komisji Wyborczej najpóźniej w 30 dniu przed dniem wyborów.
2. Zgłaszając kandydata na radnego jednostki pomocniczej należy podać jego nazwisko, imię, numer ewidencyjny PESEL i miejsce zamieszkania, wskazując jednocześnie dzielnicę (osiedle) do której następuje zgłoszenie kandydata.
3. Do każdego zgłoszenia kandydatury należy dołączyć pisemne oświadczenie kandydata o wyrażeniu zgody na kandydowanie.
4. Kandydować można tylko w jednej dzielnicy lub osiedlu w którym kandydat zamieszkuje.
§ 27
1. Zgłoszenie kandydata na radnego Rady dzielnicy (osiedla) powinno być podpisane przez co najmniej 15 wyborców zamieszkałych w danej dzielnicy (osiedlu).
2. Wyborca podpisujący zgłoszenie kandydata na radnego rady dzielnicy (osiedla) obok podpisu, podaje czytelnie swoje imię, nazwisko, numer ewidencyjny PESEL i adres zamieszkania. Wycofanie się wyborcy ze zgłoszenia kandydata jest nieskuteczne.
3. Uprawnionym do zgłoszenia, o którym mowa w ust. 1, jest pełnomocnik. Pełnomocnikiem może być każda z trzech pierwszych osób, które podpisały zgłoszenie kandydata na radnego jednostki pomocniczej lub sam kandydat.
§ 28
1. Miejska Komisja Wyborcza niezwłocznie rejestruje kandydaturę na radnego, zgłoszoną zgodnie z przepisami niniejszej ordynacji, sporządzając protokół rejestracji zgłoszenia, i zawiadamia o tym zgłaszających.
2. Jeżeli zgłoszenie kandydata wykazuje wady, które nie dadzą się usunąć, komisja stwierdza nieważność zgłoszenia, powiadamiając o tym niezwłocznie zgłaszających.
3. Jeżeli zgłoszenie kandydata wykazuje inne wady, komisja wzywa niezwłocznie zgłaszających do ich usunięcia w ciągu 3 dni roboczych. Jeżeli wskazane wady nie zostaną w terminie usunięte, komisja stwierdza nieważność zgłoszenia kandydata.
4. Stwierdzenie nieważności kandydata zgłaszający mogą zaskarżyć w ciągu 2 dni do Prezydenta Miasta Krosna. Decyzja podjęta w wyniku rozpatrzenia skargi jest ostateczna.
§ 29
1. Jeżeli w terminie przewidzianym dla zgłoszenia kandydatów nie zostanie zgłoszona liczba kandydatur, co najmniej równa liczbie miejsc w radzie dzielnicy (osiedla), Miejska Komisja Wyborcza wzywa wyborców przez rozplakatowanie, następnego dnia po upływie tego terminu, obwieszczenia do zgłoszenia kolejnych kandydatów. W takim wypadku termin zgłoszenia i zarejestrowania kandydatów upływa 5-go dnia od dnia rozplakatowania obwieszczenia.
2. Jeżeli w wyniku postępowania, o którym mowa w ust. 1, nie zostanie zarejestrowana wymagana ilość kandydatur, wyborów w dzielnicy (osiedlu) nie przeprowadza się. O przyczynach nieprzeprowadzenia wyborów Miejska Komisja Wyborcza niezwłocznie powiadamia wyborców w drodze obwieszczenia.
§ 30
Miejska Komisja Wyborcza, w razie ustalenia, że liczba zarejestrowanych kandydatów na radnych jest równa liczbie radnych wybieranych do rady dzielnicy (osiedla), stwierdza to w formie uchwały oraz sporządza niezwłocznie obwieszczenie zawierające informację, że w dzielnicy (osiedlu) głosowanie nie będzie przeprowadzane, a za wybranych uznaje się zarejestrowanych kandydatów.
§ 31
1. Po zarejestrowaniu kandydatur Miejska Komisja Wyborcza ustala w porządku alfabetycznym listę kandydatów.
2. Po ustaleniu listy kandydatów Miejska Komisja Wyborcza zarządza wydrukowanie obwieszczeń.
3. Obwieszczenia, o których mowa w ust. 2, powinny być przekazane do obwodowej komisji wyborczej z poleceniem rozplakatowania w dzielnicy (osiedlu) najpóźniej w 15 dniu przed dniem wyborów.

Podmiot publikującyumkrosno
WytworzyłMaciej Gernand2015-02-28
Publikujący Maciej Gernand - Maciej Gernand 2015-02-28 17:38